SEOSite Optimizasyonu

Muhteşem Hızlı İndexlenme İpuçları

Site ve İçerik İndexlenme Hızı: SEO

Güncel İçerik

Güncel içerik, Google açısından büyük önem taşır. Sitenizde sık sık içerik değişikliği yapmanız, Google Botları’nın sitenizi daha sık ziyaret etmesine neden olur ve içerik güncelliği ile doğru orantılı olarak site ziyaret sayısını belirler.

İmleme Siteleri

İmleme siteleri, içeriklerin sıklıkla eklenip güncellendiği sistemlerdir. Google Botları, bu sıklıkla güncellenen sitelerden çıkmazlar. Yeni yazılarınızın linkini imleme sitelerine eklemek, Google’ın yazınızı anında farketmesini sağlar.

Sosyal Siteler

Özellikle Twitter, Facebook, FrienFeed gibi sosyal sitelerde son yazılarınızın linklerinin yer alması, indexlenme hızınızı 3 ila 6 kat artırabilir. Son yazılarınızı Twitter, Facebook gibi uygulamalara göndermek, yazılarınızın daha hızlı indexlenmesini sağlar.

Ping Siteleri

Ping siteleri, arama motorlarına yeni yayınlanan yazılar hakkında veri gönderen sitelerdir. Otomatik ping servislerine yazılarımızı gönderme ayarları yapmak veya elle bu servislere yazılarımızı eklemek, yazılarımızın hızlı indexlenmesini sağlar.

Sitemap Oluşturma

Sitenizdeki yazıların güncellenme aralığı varsa, site haritasının da güncellenme sıklığı vardır. Google Search Console’a sitemap eklemek, Google’ın sitenizi daha hızlı ziyaret etmesini sağlar. Aynı zamanda sitemap eklentisi kullanmak, sitenize her eklenen yeni linkin arama motorlarına bilgilendirilmesini sağlar.

Yazılarda küçük değişiklikler

Yazı içerisinde, cümle veya kelime değişiklikleri yapmak, Google botlarının yazınızı daha sık ziyaret etmesine neden olur.

Yazılara Yorum Yapılması

Yazılarınıza yapılan yorumlar, yazı sayfasının ayrı bir güncelleme olayıdır. Yorumların sıklığı, Google Botlarının o sayfayı daha sık ziyaret etmesine neden olur. Ziyaretçileri yorum yapmaya teşvik etmek ve yapılan yorumlara cevap vermek, yazılarınızın daha hızlı indexlenmesini sağlar.

Sık Güncellenen Sitelere Yorum Yaparak Hızlı İndexlenme

Kendi sitenizin tanıtımını yaparak sık güncellenen sitelerde yorum yapmak, Google Bot’un ilk ziyaretinde sitenizi de keşfetmesini sağlar. Özellikle sık yorum alan yazılara yorum yapmak, sitenizin hızlı indexlenmesine katkı sağlar.

Hızlı Site Hızlı İndexlenir

Google ve ziyaretçilerin beklentisi olan hızlı bir site, düşük xhtml boyutu ile Google botunun daha sık ziyaret etmesini sağlar. Site hızlandırma tekniklerini kullanarak, Google’ın hızlı indexleme yapmasına yardımcı olabilirsiniz.

İlgili Google Arama Sonucuna Link Ekleme

Yayınladığınız yeni yazı için ilgili anahtar kelimeyi Google’da aratarak, arama sonucundaki “Memnun Kalmadınız Mı? Daha İyisini Yapmamıza Yardımcı Olun” bölümünden linkinizi ekleyerek Google sonuçlarında daha hızlı görünür olabilirsiniz.

Sidebar’da Son Yazıları Listeleme

Yan menüde son yazılarınızı listeleyerek Google botunun son yazınızı fark ederek indexlemesine yardımcı olabilirsiniz.

Yazı Linkini Google’da Arama

Yazınızın linkini Google’da aratarak Google botunun linkiniz hakkında bilgi edinerek hızlı indexleme yapmasına yardımcı olabilirsiniz.

Google Toolbar Kullanımı

Google Toolbar kullanarak Google’ı ziyaret ettiğiniz sayfalar hakkında bilgi verebilir ve yeni sayfanızın hızlı indexlenmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Anasayfa Güncelliği

Anasayfanızdaki son yazı ne kadar güncel ve farklılık içerirse, o kadar erken fark edilir ve indexlenir. Son yorumları veya rastgele yazıları göstererek anasayfanızı güncel tutabilir ve bot ziyaretlerini artırabilirsiniz. Eğer bir forumunuz varsa, forumdaki son yazıları listeleyerek forum yazılarının hızlı indexlenmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Sayfa İçinde Benzer Yazılar Kullanarak Hızlı Indexleme

Bir yazıda benzer yazıları listeleyerek, Google botları tarafından ziyaret edilen bir başka yazıda, son yazının dikkat çekmesi sağlanabilir. Bu yöntem, yeni yayınlanan bir yazının hızlı bir şekilde indexlenmesine yardımcı olabilir.

Yazıya Etiket Ekleyerek Hızlı Indexleme

Yazıya daha önce kullanılmış bir etiket eklemek, etiket sayfasının Google tarafından ziyaret edilmesi halinde son yazının da indexlenmesine yardımcı olabilir. Bu yöntem, yazının hızlı bir şekilde indexlenmesini sağlayabilir.

Bu yöntemlerin her ikisinin de aynı yazıda uygulanması, indexleme hızını daha da artırabilir. Ancak, belirtilen katsayılar kesin ölçüler olmayıp, kişisel değerlendirme ve kanaatlere dayanmaktadır.

Sonuç olarak, bu yöntemler sayesinde, yazılarınızın indexlenme hızını saniyelere kadar düşürebilir ve daha geniş bir kitleye ulaşabilirsiniz.

Atahan

SEO Master & Python Development - CEO Of Analist.org
Başa dön tuşu