Site Optimizasyonu

WordPress Contextual Related Posts Eklentisi

Benzer Yazılar Özelliği WordPress

Contextual Related Posts Açıklaması

Eklent Ajay D’Souza ve Mark Ghosh tarafından geliştirilmiştir. Bu eklenti sayesinde, herhangi bir blog yazısının altına benzer yazılar bölümü eklemek mümkündür. Eklentinin kurulumu tamamlandıktan sonra, tema dosyalarına herhangi bir kod eklemek gerekmemektedir. Ayrıca, istediğiniz benzer yazıları seçip istediğiniz yazıya ekleyebilirsiniz. Bu özellik sayesinde, benzer konulara ilgi duyan okuyucularınızın ilgisini çekebilecek içeriklere kolayca erişebilirsiniz.

Eklenti ayrıca, benzer yazıları beslemelere ekleyebilme, kategori ve sayfaları pasifleştirme, index güncelleme gibi özellikler sunmaktadır. Bu sayede, okuyucularınızın blogunuzda daha fazla zaman geçirmelerini sağlayabilirsiniz.

Yeni sürümde ise, benzer yazılar bölümü boş olduğunda kullanıcı dostu ifadeler kullanılmaktadır. Bu sayede, okuyucularınızın blogunuzu ziyaret ederken daha iyi bir deneyim yaşamaları sağlanmaktadır.

Contextual Related Posts Kurulumu

İlk olarak, diğer tüm eklentilerde olduğu gibi, eklentiyi indiriyoruz ve WinRAR programı aracılığıyla içindeki klasörü RAR’dan çıkarıyoruz.

Sonrasında, herhangi bir FTP yöneticisi kullanarak, sitemize bağlanıyoruz ve çıkardığımız klasörü .../wp-content/plugins dizinine yüklüyoruz.

Daha sonra, Admin paneline giriyoruz ve Eklentiler sayfasını seçiyoruz. Ardından, yüklediğimiz eklentiyi bulup aktifleştiriyoruz.

Bu işlemler sayesinde, eklentimiz başarıyla sitemize yüklenmiş ve aktifleştirilmiş olacaktır. Artık eklenti özelliklerine erişebilir ve kullanabilirsiniz.

Contextual Related Posts Ayarları

Eklentinin ayarlarına erişmek için, admin panelindeki sol menüde bulunan Ayarlar alt menüsünden Contextual Related Posts sayfasını seçmeniz yeterlidir. Sayfaya girdiğinizde, aşağıdaki seçeneklerle karşılaşacaksınız:

En üstteki kutuya, benzer yazıların sayısını belirleyebilirsiniz. Bu sayı, gösterilecek benzer yazıların maksimum sayısını belirler.

Bir altındaki alandan, “Benzer Yazılar” ifadesini özelleştirebilirsiniz. Bu şekilde, benzer yazılar bölümüne farklı bir başlık verebilirsiniz.

  1. sırada yer alan geniş yazı kutusuna ise, devre dışı bırakmak istediğiniz kategorileri yazabilirsiniz. Bu sayede, belirli kategorilerdeki yazılarınızın benzer yazılar bölümünde gösterilmemesini sağlayabilirsiniz.

Tüm bu ayarlar, eklentinin işleyişini kişiselleştirmenize ve blogunuzun ihtiyaçlarına göre uyarlamaya olanak tanır. Doğru ayarlamalar yapıldığında, okuyucularınızın blogunuzda daha fazla zaman geçirmesine ve daha fazla içeriğe erişmesine yardımcı olabilirsiniz.

Contextual Related Posts Resmi

Eklentiyi indirmek için https://tr.wordpress.org/plugins/contextual-related-posts/ bağlantıya buradan ulaşabilirsiniz.

Eğer aklınızda soru işareti kaldıysa aşağıdaki formdan bizlerle iletişime geçmekten çekinmeyin.

[contact-form][contact-field label=”İsim” type=”name” required=”true” /][contact-field label=”E-posta” type=”email” required=”true” /][contact-field label=”İnternet sitesi” type=”url” /][contact-field label=”Mesaj” type=”textarea” /][/contact-form]

Atahan

SEO Master & Python Development - CEO Of Analist.org
Başa dön tuşu